Prvý domáci kúpeľ novorodenca. Čo k nemu potrebujeme?

Bábätko leží vo vaničke a kúpe sa

Na súčasnom trhu nájdeme mnoho pomôcok, ktoré vyvolávajú dojem, že bez danej veci samotný úkon rodič nezvládne. Máte si možnosť zakúpiť rôzne pomôcky ako vaničky, podstavce na vaničky, teplomery, vedrá na kúpanie, podložky do vaničky, držiaky na detskú kozmetiku, o detskej kozmetike nehovoriac. Okúpanie takého malého telíčka nepotrebuje veľa a bez mnohých vecí sa istotne zaobídete.

Vanička alebo vedierko pre dieťatko je vhodným riešením v prípade, ak nemáte možnosť využiť vaňu, alebo pokojne aj väčšie umývadlo. Ak zvolíte klasickú vaňu alebo umývadlo, treba dbať na správnu dezinfekciu povrchu, nakoľko je pokožka bábätka v tomto období mimoriadne citlivá.  Ak nepoužívate dojčenskú vodu, je veľmi vhodné vodu z vodovodu najprv prevariť a nechať ochladiť, obzvlášť ak je jej zdrojom studňa.  Teplota vody by mala mať približne 37 °C. Ľahko to zmeriate pomocou teplomerov na to určených. Samozrejme aj v tomto si môžete pomôcť veľmi jednoducho, a to ponorením lakťa do vody. Na lakti máme totiž citlivejšiu pokožku ako na dlaniach. Voda by nás nemala páliť, ani chladiť, mala by byť príjemná hneď na prvé vloženie.  Je odporúčaná aj vhodná izbová teplota a to v rozmedzí 26 – 27 °C. Ako uchopiť bábätko je potrebné si osvojiť. Pomôcť vám môže množstvo video tutoriálov, ktoré sa venujú danej problematike, aby sa vaše dieťa cítilo spokojne a aby ste ho neohrozili, či inak mu neublížili. V princípe platí, že ak ste praváci, tak by ho mala podopierať vaša ľavá ruka, hlavička je uložená na jej predlaktí a držíte ho pod jeho ľavou pazuchou.

Na samotné umytie dieťatka už viac okrem vody a maminej dlane nie je potrebné. Dieťatko sa ešte nehrá s hlinou, ani nepojedá rôzne lepkavé jedlá, aby sme na neho aplikovali šampón, sprchový gél, či dopriali mu penu do kúpeľa. Kúpeľ a dotyk matky sú veľmi upokojujúce aj bez toho, aby ste potrebovali vodu obohatiť o nejaký kozmetický prípravok s prívlastkom „upokojujúci“.  Najprv umývame tváričku, aj keď najvhodnejšie by bolo, ak by pred ponorením bol zadoček umytý pod tečúcou vodou samostatne. Hrozí riziko prenosu baktérií zo stolice do úst, či očí. Ak dieťatko kúpete vo vaničke, môžete si zvoliť aj rôzne podložky na podoprenie, či proti zošmyknutiu. Najbezpečnejšie však je, ak ho stále pevne držíte v jednej ruke a s druhou ho umývate. Ak plánujete používať na umývanie rukavicu na to určenú, alebo špongiu, treba mať na pamäti, že dotyk matkinej dlane je pre citlivú pokožku dieťatka oveľa vhodnejšie a mnohonásobne príjemnejšie.  Kúpte ho len tak dlho, aby mu voda bola ešte príjemná a zbytočne ho nepodchladila. Po vybratí ho ihneď oviňte do bavlnenej osušky a jemnými pohybmi poutierajte dosucha s dôrazom na záhyby. Taktiež pamätajte, že všetko, čo už zvolíte za potrebné pri kúpaní je nutné prichystať vopred. Nikdy nenechávajte dieťa počas kúpania osamote.

Aj keď vás možno po vstupe do detského oddelenia v obchode vás chytila panika, že na kúpanie svojho dieťatka nemáte odvahu, vedomosti, či dostatok finančných prostriedkov, nezúfajte. Je to jednoduchšie a prirodzenejšie ako dúfate a oveľa menej finančne nákladné ako si predstavujete.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *