Desatoro spokojného rodiča
Spokojný rodič rovná sa spokojné dieťa. Psychické rozpoloženie rodičov sa, bezpochyby, priamo či nepriamo odráža do pohody ich detí. Už novorodenec dokáže vycítiť nepokoj, vyčerpanie či iné rozpoloženie matky a zareagovať zmenou vlastného správania, zaužívaných stereotypov a dokonca i fyzickou bolesťou.
Ako sa dieťatko vekom odpútava od rodičov a pôvodne úzke prepojenie sa stáva čoraz voľnejším, neblahé psychické rozpoloženie matky i otca ho zasahuje odlišným spôsobom. Nervozita, únava a zlá nálada sa dostáva k deťom ako nevhodný výchovný prístup a neprimeraná, miestami až agresívna komunikácia. Najslabší členovia našich rodín si takto neraz odnášajú dôsledky problémov, za ktoré nemôžu. Spokojnosť rodiny je výlučnou zodpovednosťou rodičov.
Oddýchnite si
Radšej dve hodinky s deťmi v pokoji ako štyri v napätí. Deti ocenia vašu prítomnosť oveľa viac, ak budete v pohode. Preto, ak cítite únavu, zverte svoje dieťa na čas partnerovi, rodine či priateľom, prípadne ho nechajte o hodinu dlhšie v škôlke a vy si oddýchnite tak ako to potrebujete. Pospite si, prečítajte si knižku alebo choďte na prechádzku.
Naučte sa oddychovať aj s deťmi
Pohodu, pri ktorej si oddýchnete a načerpáte nové sily si môžete vytvoriť aj v prítomnosti svojich malých pokladov. Musíte len správne zorganizovať činnosti. Oddychujte napríklad, keď detičky spia alebo im zapnite v televízii rozprávku. Môžete ísť na spoločnú prechádzku alebo ich vezmite do detského kútika s kaviarňou. Nemusíte sa cítiť previnilo za to, že so svojimi deťmi ste a pritom vlastne ani nie ste. Ste predsa len človek a potrebujete vypnúť.
Vnímajte svoje potreby
Keď sa človek stane rodičom, preorientuje sa primárne na potreby toho malého človiečika a na svoje pritom neraz zabúda. Zostáva to tak roky a výsledkom je neustála frustrácia a nervozita. Uvedomte si, že predovšetkým vaše dieťa potrebuje, aby ste boli spokojní. Nezanedbávajte sa. Aj ako rodičia sa venujte svojim záľubám, priateľom a starajte sa o seba. Keď človek chce, cestu si nájde.
Venujte sa partnerovi
Partnerský vzťah je v rodine nemenej dôležitý ako ten rodičovský. Neodsúvajte svoju polovičku na druhú koľaj. Partnerské nezhody medzi rodičmi sú to, čím deti trpia vo všeobecnosti najviac.
Nič si nevyčítajte
Aj rodičia sú len ľudia a robia chyby. Robia ich vo výchove, v starostlivosti aj v rodinnom živote. Robia ich všetci! Netrávte čas sebaobviňovaním. Z chýb sa poučte a choďte ďalej.
Neklaďte si príliš na vlastné plecia
Rodičovstvo je náročné. Vyžaduje si celého človeka fyzicky aj psychicky prítomného. Myslite na to a neklaďte si na plecia ďalšie zbytočné povinnosti. Byt môže byť občas aj neuprataný, na tom rodinné šťastie nestojí.
Naučte sa požiadať o pomoc
Priznať si, že vám povinnosti prerastajú cez hlavu nie je hanbou. Hanbou je nepriznať si to a nechať spadnúť dôsledky na hlavu svojho dieťaťa. No a čo, že vaše priateľky či susedky to zvládajú? Žiadna z nich sa nenachádza vo vašej situácii. Ak to potrebujete požiadajte o pomoc rodinu, známych, priateľov alebo kolegov.
Vyspite sa
Mnohí rodičia večer uložia deti a chcú stihnúť spasiť svet. Večer by mal slúžiť rodinnej pohode a oddychu. Neplánujte si na tento čas ďalšiu prácu a povinnosti. Povenujte sa sebe alebo partnerovi a choďte spať. Zdravý spánok je základom psychickej pohody.
Dôverujte svojej rodičovskej intuícii
Rodičom sa dnes dostáva kritiky z každej strany. Rodina, susedia, priatelia, ešte aj iné mamičky na nemenovaných fórach, všetci vedia najlepšie ako by ste mali vychovávať svoje deti. Netrápte sa kritikou a nezvanými radami. Rodič najlepšie vie, čo je pre jeho dieťa dobré. Dôverujte si.
Objímte svoje dieťa
Určite ho objímate často a veľa, ale skúste si to niekedy vychutnať. Vezmite ho do náručia vnímajte intenzívnejšie ako inokedy. Sústreďte sa na všetky zmysly, na teplo jeho malého telíčka, na jeho vôňu, chuť jeho bozkov, jeho dych. Vychutnajte si to, na čo má nárok len rodič: objať svoje vlastné dieťa. Zrazu budete mať energie na rozdávanie.
Fotografia: bigstockphoto