Dať dieťa do škôlky aj v čase koronavírusu?
Nie je to tak dávno, keď sa na fórach pre mamičky s deťmi rozoberali len bežné témy, ako je kŕmenie, hygiena, výchova a starostlivosť o deti. V dnešnej dobe je tu aj iná horúca téma, ktorej riešenie pre mnohých nie je jednoznačné. Ak stále premýšľate nad tým, či je dobré, aby vaše dieťa navštevovalo škôlku či jasle aj v tomto období, možno vám pri rozhodovaní pomôže nasledujúci článok.
Opatrenia, ktoré nás majú chrániť
Od 15.10.2020 je aj pre deti preškolského veku odporúčané nosiť rúško v čase pohybu mimo vlastnej domácnosti. Rúško tak začali používať aj mnohé deti v materskej škole. Na prvom a druhom stupni základných škôl je rúško povinné. Deti sú povinné ho používať tiež v exteriéri miest a obcí. Táto povinnosť platí pre každého mimo stanovených výnimiek.
Zmysel nosenia rúšok je chrániť pred nákazou nielen seba, ale aj svoje okolie. Podľa názoru expertov poskytuje rúško pri rozhovore dvoch osôb takmer 100 % ochranu. Jeho úlohou je zachytiť vzduch, ktorý vydychujeme spolu so všetkými baktériami a vírusmi. Pre rodičov to znamená zabezpečiť ochranné rúška pre deti. Aby ochranné rúško naozaj splnilo svoju úlohu, je potrebné jeho pranie a pravidelná výmena. Vo vlhkom rúšku sa deti nemusia cítiť príjemne. Približne po dvoch až troch hodinách je ho dobré vymeniť za nové. Deťom preto na každý deň pribaľte niekoľko kusov.
Dať deti do kolektívu či nie?
Súčasné opatrenia pre školy aj predškolské zariadenia sú zamerané na výrazné obmedzenie šírenia koronavírusu. Aj napriek tomu by ste mali byť opatrnejší najmä pri deťoch s poruchami imunity a častejšou chorobnosťou. O tom, či je takéto dieťa vhodné dať do kolektívu, sa poraďte s vaším detským lekárom. Opatrnosť je namieste aj vtedy, ak bývate v jednej domácnosti s chronicky chorým pacientom či seniorom.
Čo môžete deti naučiť?
Deti odmalička učíme základným hygienickým návykom. V tomto čase je namieste dohliadať na ich dôsledné dodržiavanie. Vždy pri návrate domov a pred jedlom by si deti mali umyť ruky. Vysvetlite im, aký význam majú ochranné pomôcky a ako ich správne používať. Starším deťom môžete do tašky pribaliť aj dezinfekčný gél na ruky. A to najmä, ak cestujú do školy MHD. Vysvetlite im tiež, že nie je vhodné, aby si so spolužiakmi dávali odhryznúť z desiaty. Aby mohli svojich kamarátov niečím ponúknuť, môžete im pribaliť napríklad po kusoch balené keksíky.
Náš tip: V domácnosti dbajte o časté vetranie a dezinfekciu dotykových plôch, ako sú napríklad kľučky na dverách. Pri častej dezinfekcii vám pomôžu pokožku vašich rúk pre vysúšaním chrániť latexové rukavice. Na rozdiel od dezinfekčných prostriedkov vašu pokožku nedráždia.
Fotografia: bigstockphoto